بررسی امکانات جدید در نسخه bigbluebutton 2.3

0 446
امتیاز به مطلب

بیگ‌بلو‌باتن یک سیستم اوپن‌سورس و رایگان جهت راه اندازی وب کنفرانس است که با امکانات بسیار بی نظیر امکان برگزاری انواع جلسات آنلاین از جمله جلسات آموزشی، تجاری، خبری، مصاحبه و … راه دور را برای شما فراهم می‌کند.
ما قبلا در هاسترپک به بررسی و معرفی سیستم قدرتمند بیگ بلو باتن پرداختیم که می‌توانید با مراجعه به لینک نصب بیگ بلو باتن توضیحات کامل آن را مطالعه فرمایید.

اما در این پست قصد داریم شما را با نسخه جدید این سیستم وب کنفرانس که تیم توسعه آن در تاریخ 10 اردیبهشت 1400 یکی از جذاب ترین آپدیت های 1 سال اخیر آن را ارائه نمودند آشنا کنیم و به تغییرات و امکانات جدیدی که در این نسخه ارائه شده است بپردازیم.

10 تغییر و امکان برجسته در بیگ بلو باتن نسخه 2.3

قابل نصب در ubuntu 18
آپلود فایل پرزنت در پس زمینه و جابجایی آسان بین آن ها
جابجایی ساده لیست وب کم ها در صفحه کنفرانس
فرد در حال صحبت مشخص تر شده است
نمایش اعلان دست بالا بردن اعضا
افزودن امکان اشتراک صدای سیستم در زمان اشتراک صفحه
نمایش اعلان زمانی که در حال صحبت هستید اما میکروفن شما در حالت سکوت قرار دارد
امکان انتخاب دیوایس میکروفن یا اسپیکر مورد نظر یا تغییر آن ها
آیکن وضعیت اتصال
16 اتاق استراحت
وایت برد جداگانه برای هر کاربر
انتخاب یک کاربر به صورت تصادفی
آموزش نصب bigbluebutton 2.3
آموزش ارتقا از نسخه قبلی به نسخه جدید
تخفیف ویژه خرید سرور بیگ بلو باتن و نصب رایگان

قابلیت نصب در سیستم عامل ubuntu 18.04

نسخه بیگ بلو باتن 2.3 قابل نصب در سیستم عامل ubuntu 18.04 است.
نسخه قبلی بیگ بلو باتن با سیستم عامل ubuntu نسخه 16 سازگار بود و امکان نصب در سیستم عامل های جدیدتر وجود نداشت اما نسخه جدید ارائه شده سازگار با سیستم عامل ubuntu 18 می‌باشد که این موضوع از بسیاری جهات جزو بهترین اقدامات از جانب تیم توسعه آن در آپدیت سیستم بوده است.
قدیمی بودن سیستم عامل سازگار با نسخه قبلی ریسک های امنیتی زیادی را به همراه داشت که با ارائه آپدیت جدید و سازگاری این نسخه با ubuntu 18 و امکان نصب در سیستم عامل بروزتر این ریسک ها را کاهش و همچنین باعث عملکرد بهتر این سیستم شده است.

آپلود فایل پرزنت در پس زمینه و جابجایی آسان بین فایل‌ها

اگر با بیگ بلو باتن آَشنایی داشته باشید حتما از قابلیت قرار دادن فایلهای pdf یا word به عنوان فایل پرزنت استفاده نموده‌اید.
در نسخه جدید امکان آپلود فایل همزمان با شروع جلسه وجود دارد و این عملیات بدون ایجاد خلل در سایر فعالیت ها در پس زمینه انجام می‌شود.
طبق تصویری که مشاهده می‌کنید امکان جابجایی بین فایل های پرزنت نیز در این نسخه اضافه شده و شخصی که دارای نقش پرزنتور در یک جلسه حضور دارد به سادگی می‌تواند با فشردن علامت + پایین صفحه بین فایل های ارائه جابجا شود.

آپلود فایل پرزنت در پس زمینه و جابجایی آسان بین آن ها
آپلود فایل پرزنت در پس زمینه و جابجایی آسان بین آن ها

جابجایی ساده لیست وب کم ها در صفحه کنفرانس

مانند تصویر زیر امکان جابجایی محل نمایش وب کم های فعال در جلسه وجود دارد، شما می‌توانید به سادگی با کلیک و کشیدن آن ها را در راست، چپ، بالا یا پایین صفحه وب کنفرانس قرار دهید.

جابجایی ساده لیست وب کم ها
جابجایی ساده لیست وب کم ها

فرد در حال صحبت مشخص تر شده است

در یک جلسه، زمانی که یک فرد شروع به صحبت کند دور صفحه وب کم شخص به صورت هایلایت تغییر وضعیت خواهد داد و پس از چند ثانیه و در صورت ادامه سخنرانی تصویر وب کم شخص به سمت چپ یا بالا منتقل خواهد شد تا به این ترتیب شخص سخنران از سایرین متمایز و مشخص تر شود.

برای درک بهتر این قابلیت به تصویر زیر توجه کنید.

فرد در حال صحبت مشخص تر شده است
مشخص شدن فرد در حال سخنرانی

نمایش اعلان دست بالا بردن اعضا

بهترین راه برای اجازه گرفتن در یک کلاس آموزشی یا کنفرانس این است که فرد دست خود را بالا ببرد، این امکان در بیگ بلو باتن نیز در نظر گرفته شده است.
همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید با دست بالا بردن کاربر برای ارائه دهنده یک اعلان نمایش داده میشود و ارائه دهنده متوجه آن کاربر میشود.

نمایش اعلان دست بالا بردن اعضا
نمایش اعلان دست بالا بردن اعضا

افزودن امکان اشتراک صدای سیستم در زمان اشتراک صفحه

شاید شما به عنوان ارائه دهنده بخواهید صفحه سیستم خود را با کاربران به اشتراک بگذارید تا تصویر، روند یا یک ویدئو را به آن‌ها از طریق سیستم خود نمایش دهید، این امکان تا قبل از ارائه نسخه جدید تنها اجازه اشتراک تصویری را میداد اما در نسخه جدید امکان اشتراک گذاری صدای سیستم با کاربران نیز افزوده شده است تا اگر تمایل داشتید، کاربران صدای در حال پخش از سیستم شما را نیز گوش دهند.
برای این کار مانند تصویر زیر در زمان اشتراک گذاری صفحه نمایش می‌توانید تیک مربوط به اشتراک گذاری audio را نیز بزنید تا کاربران بتوانند خروجی صدای سیستم شما را نیز داشته باشند.

اشتراک گذاری صفحه سیستم
اشتراک گذاری صفحه سیستم همراه با صدای سیستم

نمایش اعلان در حالت سکوت میکروفن

یکی دیگر از امکاناتی که جای خالی آن در نسخه قبلی به شدت حس میشد نداشتن سیستمی برای اخطار به شما زمانی که میکروفن سیستم شما در وضعیت بدون صدا قرار دارد بود.
در آپدیت نسخه جدید bigbluebutton این قابلیت نیز افزوده شده است و مانند تصویر زیر اگر میکروفن شما در وضعیت بدون صدا باشد و شما در حال صحبت باشید یک اخطار به شما نمایش داده خواهد شد.

شاید در نگاه اول این امکان چندان کاربردی نباشد اما قطعا اشخاصی که در این مدت از سیستم استفاده کرده اند حداقل چند بار برایشان پیش اماده است که پس از چند دقیقه صحبت متوجه میوت بودن میکروفن سیستم خود شده اند و این امکان بسیار کاربردی است.

نمایش اعلان در حالت سکوت میکروفن
نمایش اعلان در حالت سکوت میکروفن

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز بخوانید :

امکان انتخاب دیوایس میکروفن یا اسپیکر و یا تغییر حین جلسه

شاید سیستم شما به چند میکروفون یا خروجی صدای مختلف متصل باشد و شما نیاز داشته باشید در یک جلسه بنا به هر دلیلی بین آن ها سوئیچ کنید در این نسخه قابلیت انجام این کار افزوده شده است.
برای درک بهتر تصور کنید در یک جلسه شما تمایل دارید بخشی از ارائه را توسط یک بلندگو در کل سالن پخش کنید و مابقی را توسط هدست و به تنهایی گوش کنید، اگر این قابلیت وجود نداشته باشد عملا امکان انجام چنین کاری وجود ندارد.
تصویر زیر نحوه عملکرد این قابلیت را نشان میدهد.

انتخاب میکروفن
انتخاب میکروفن یا اسپیکر حین جلسه

آیکن وضعیت اتصال

این آیکن وضعیت ارتباط شبکه کاربر یا پرزنتور با سرور بیگ بلو باتن را نمایش می‌دهد، به این ترتیب در صورتی که ارتباط شبکه افراد با سرور ضعیف شود فرد سریعا از آن مطلع خواهد شد.

همچنین با کلیک بر روی این آیکن امکان خاموش و روشن کردن وب کم و قابلیت اشتراک گذاری صفحه نیز وجود دارد تا کاربر بتواند در مواقعی که ارتباط پرسرعتی با سرور ندارد با خاموش کردن هر دو یا یکی از این قابلیت ها، خود را در جلسه حفظ کند و حدالامکان به دلیل مشکل ارتباطی کاملا از جلسه خارج نشود.

می‌توانید نمایی از این قابلیت را در تصویر زیر مشاهده کنید

وضعیت اتصال به سرور
وضعیت اتصال به سرور

16 اتاق استراحت

از دیگر قابلیت های بیگ بلو باتن امکان ایجاد اتاق استراحت است، در نسخه قبلی فقط امکان ایجاد 8 اتاق استراحت وجود داشت که در نسخه جدید این قابلیت دو برابر شده است.

وایت برد مجزا برای هر کاربر

در این نسخه پرزنتور این قابلیت را دارد تا برای هر کاربر به انتخاب خود یک وایت بورد مجزا ایجاد کند.

با این قابلیت کاربران می‌توانند همانند پرزنتور بر روی تخته وایت برد مختص خود اقدام به نوشتن مطالب نموده و آن را به پرزنتور ارائه دهند.


انتخاب یک کاربر به صورت تصادفی

شاید شما لازم داشته باشید بین اعضای حاضر در کلاس آموزشی، جلسه یا کنفرانس در حال برگزاری یک نفر را به صورت تصادفی برای پرسیدن سوال یا … انتخاب کنید، در نسخه جدید این امکان برای شما فراهم است تا یک کاربر را به صورت تصادفی انتخاب کنید.

پیش نیازهای حداقلی سخت افزاری سرور bigbluebutton 2.3

16  گیگابایت رم و داشتن حداقل 8 گیگابایت حافضه SWAP

پردازنده با 8 هسته با قدرت پردازش بالا در هر کور

50 گیگابایت فضای دیسک (در صورت ضبط جلسات به بیش از این فضا نیاز دارید)

پیش نیازهای نرم افزاری و شبکه

حداقل سیستم عامل ubuntu 18.04
اینترنت با سرعت شبکه حداقل 250 مگابایت در ثانیه
باز بودن پورت های 80 و 443 tcp در شبکه سرور
باز بودن پورت های 16384 الی 32768 udp در شبکه سرور
داشتن SSL ولید بر روی نام هاست سرور
یک آدرس آی پی استاتیک(ثابت)

در صورتی که به دنبال یک سرور مجازی یا ابری bigbluebutton  هستید پیشنهاد ما خرید سرور از وب سایت مدیران هاست میباشد. همچنین مدیران هاست تخفیف ویژه ای برای کاربران هاسترپک درنظر گرفته است که با وارد نمودن کد تخفیف hosterpack  در زمان ثبت سفارش از 20% تخفیف در سفارش اول خود برخوردار خواهید شد.

آموزش نصب bigbluebutton 2.3

روش نصب در نسخه جدید با نسخه قبلی تغییر چندانی نداشته و به همان روش قابل نصب است که می‌توانید با مراجعه به پست قبلی منتشر شده با عنوان آموزش نصب بیگ بلو باتن آن را مشاهده کنید.
تنها تفاوت در زمان نصب استفاده از bionic-23 بجای xenial-22 در دستورات نصب است که نشانگر سیستم عامل ubuntu 18 است.
سایر دستورات همانند قبل خواهد بود برای مثال در نسخه قبلی برای نصب همراه با ssl از دستور زیر استفاده می‌کردیم :
wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -v xenial-220 -s bbb.example.com -e [email protected]
همین دستور برای نصب نسخه جدید نیز استفاده می‌شود با این تفاوت که همانند مثال زیر فقط xenial-220 را حذف و bionic-23 را استفاده میکنیم :
wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -v bionic-23 -s bbb.example.com -e [email protected]

ارتقا یا آپدیت از نسخه bigbluebutton 2.2 به bigbluebutton 2.3

طبق اعلام وب سایت رسمی امکان ارتقا از نسخه های قدیمی به نسخه جدید وجود ندارد و در صورت تمایل به استفاده از نسخه جدید باید از اطلاعات سرور خود شامل ویدئوهای ضبط شده و … بک آپ تهیه نموده و سرور را با سیستم عامل ubuntu 18.04 راه اندازی مجدد نمایید و سپس اقدام به نصب نسخه جدید و اطلاعات را که قبلا بک آپ گرفته اید به سرور جدید منتقل کنید.
سعی میکنیم به زودی یک پست جدید در خصوص روش انتقال اطلاعات از یک سرور به سرور دیگر یا دریافت بک آپ از سرور فعلی نیز منتشر کنیم.

تخفیف ویژه خرید سرور بیگ بلو باتن و نصب رایگان

امیدواریم این پست برای شما مفید واقع شده باشد، با توجه به درخواست های پیاپی کاربران در جهت معرفی سرور مناسب بیگ بلو باتن یا انجام پروسه نصب سیستم وب کنفرانس bigbluebutton  توسط هاسترپک با مکاتبات انجام شده با مدیریت محترم وب سایت مدیران هاست و حصول اطمینان از سطح کیفیت و خدمات ارائه شده از جانب این شرکت به مشتریان خود، در صورتی که مایل به خرید سرور مجازی یا سرور ابری هستید ما به شما این شرکت را پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین مدیران هاست برای کاربرانی که از وب سایت هاسترپک برای خرید سرور مراجعه کنند 20% تخفیف به همراه نصب بیگ بلو باتن بصورت رایگان را در نظر گرفته است.

برای برخورداری از تخفیف در زمان ثبت سفارش از کد تخفیف hosterpack  استفاده نموده و جهت هماهنگی نصب bigbluebutton از بخش پشتیبانی اقدام به ارسال تیکت نمایید..

نسخه 2.3 بیگ بلو باتن در چه سیستم عاملی قابل نصب است؟

این نسخه تنها در سیستم عامل ubuntu 18.04 قابل نصب است

آیا امکان ارتقا نسخه قبلی به نسخه جدید وجود دارد؟

به صورت عادی و کلی خیر راهی برای ارتقا وجود ندارد، هرچند همیشه روشهای غیر رسمی وجود دارد اما طبق پیشنهاد خود کمپانی بهتر است برای استفاده از نسخه جدید اقدام به راه اندازی مجدد از صفر نمایید.

نسخه جدید بیگ بلو باتن چه تفاوت هایی با نسخه قدیمی دارد؟

نسخه جدید تفاوت های زیادی از نظر ظاهر یا کارکرد با نسخه قدیمی ندارد اما امکانات زیادی به این نسخه افزوده شده است که ما سعی کردیم در همین پست به بررسی و معرفی برخی از این امکانات بپردازیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره در واتزاپ
1
نیاز به مشاوره دارید ؟
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟