رفع دائمی مشکل فارسی نویسی در ادیتور دایرکت ادمین

2 270
امتیاز به مطلب

اگر تازه اقدام به نصب دایرکت ادمین بر روی سرور خود نمایید یکی از اولین مراحلی که باید نسبت به انجام آن اقدام کنید تغییر انکودینگ ادیتور دایرکت ادمین به utf8 است چرا که در حالت پیشفرض ادیتور یا همان ویرایشگر دایرکت ادمین از زبان فارسی و به طور کل از انکودینگ utf8 پشتیبانی نمیکند و این حروف را به مانند تصویر زیر نمایش میدهد که همین امر باعث ایجاد مشکل در مرور فایلها و حتی ذخیره آنها میشود ، اگر فایلی را به این شکل با ادیتور دایرکت ادمین باز کنید و اقدام به ذخیره آن کنید به طور کل این فایل دیگر فایل استفاده نخواهد .

جهت رفع مشکل فارسی نویسی در ادیتور دایرکت ادمین ، آموزش های زیادی ایجاد شده اما در این پست ما به شما می آموزیم به چه شکل این مشکل را رفع کنید تا در آپدیت های بعدی دایرکت ادمین مجدد مشکل فارسی نویسی در ویرایشگر دایرکت ادمین رخ ندهد .

روش موقت رفع این مشکل ویرایش مستقیم فایل lang/en/lf_standard.html است که بسیاری از عزیزان به این روش اقدام میکنند اما در این روش با آپدیت دایرکت ادمین مجدد این فایل بازنویسی شده و شما دوباره با همین مشکل مواجه خواهید شد .

اما روش صحیح برای اینکار معرفی یک فایل جایگزین به دایرکت ادمین به عنوان فایل customize شده یا شخصی سازی شده است تا دایرکت ادمین برای دریافت تنظیمات ویرایشگر از این پس بجای فایل استاندارد از فایل معرفی شده شما استفاده کند میباشد . فایل تنظیمات یا فایل کانفیگ این بخش در مسیر /usr/local/directadmin/data/skins/enhanced و با نام files_custom.conf فرار دارد و فایل مورد نظر ما برای ساخت نسخه شخصی سازی شده در /usr/local/directadmin/data/skins/enhanced/lang/en/  و با نام  lf_standard.html است .

ابتدا با دستور زیر به مسیر فایل کانفیگ وارد میشویم

cd /usr/local/directadmin/data/skins/enhanced

در ادامه با دستور زیر یک کپی از فایل استاندارد و اصلی ایجاد میکنیم

cp -p lang/en/lf_standard.html lang/en/my_lf_standard.html

در مرحله بعد شما میتوانید با استفاده از یک ویرایشگر متن مانند nano یا vi اقدام به ویرایش فایلی که ساختید نموده و iso-8859-1 را با UTF-8 جایگزین کنید و یا مانند دستور زیر با استفاده از پرل اقدام به جایگزینی نمایید .

perl -pi -e 's/iso-8859-1/UTF-8/' lang/en/my_lf_standard.html

در انتها با دستور زیر فایل جدید ساخته شده خود را به عنوان یک فایل شخصی سازی شده به دایرکت ادمین معرفی میکنیم تا از این پس برای دریافت تنظیمات بخش ویرایشگر از فایل ساخته شده ما استفاده کند ، تا به این ترتیب با هرگونه آپدیت هم تغییرات ما به قدرت خود باقی بماند .

echo "LF_STANDARD=my_lf_standard.html" >> files_custom.conf

در انتها کلیه کدهای لازم برای انجام عملیات فوق را به صورت یکجا برای شما عزیزان قرار میدهیم تا از این پس به سادگی با مراجعه به همین پست اقدام به رفع مشکل حروف فارسی در ادیتور دایرکت ادمین سرورهای مجازی یا اختصاصی خود نمایید ، برای اینکار کافیست کد دستوری زیر را به صورت کامل کپی و در خط فرمان سرور خود past کنید .

cd /usr/local/directadmin/data/skins/enhanced
cp -p lang/en/lf_standard.html lang/en/my_lf_standard.html
perl -pi -e 's/iso-8859-1/UTF-8/' lang/en/my_lf_standard.html
echo "LF_STANDARD=my_lf_standard.html" >> files_custom.conf

 

2 دیدگاه
  1. شاهین می گوید

    باسلام ، بسیار عالی ، بهترین آموزش برای حل مشکل بطور دائمی همین است. سپاس از شما

  2. سعید می گوید

    خیلی خوب بود همیشه بعد آپدیت مشکل داشتم و باید دوباره میرفتم و اون ویرایش ها داخل فایل قالب دایرکت ادمین رو انجام میدادم اما با این آموزش مشکل حل شد و بعد آپدیتی که جدیدا انجام دادم هم فارسی داخل ویرایشگر دایرکت ادمین بدون مشکل باقی ماند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره در واتزاپ
1
نیاز به مشاوره دارید ؟
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟